Zábavné texty
 
Kategorie
Přidáno: 6. 3. 2011 - 17:26 | Autor: © www.textiky.cz
Jednoznačně označit určitou věc jako kvalitní je většinou velmi problematické. Kvalita jako taková je spíše názorem lidí, omezeným všeobecně uznávanými pravidly pro její určování. Ale vždycky jsou zde jisté skupiny jedinců, jejichž názor je jiný.

Kvalitní věc se může určit dle nějakých všeobecně uznávaných měřítek, ale ani tady není nic na sto procent, stejně jako v reálném životě.

Ano, ta věc je „kvalitní”, avšak i přes tento fakt nemusí sloužit svému účelu stejně dobře jako věc méně kvalitní nebo dokonce nekvalitní. Vezměme si například takové televizní seriály. O těch nejsledovanějších by se mohly mnohdy vést dlouhé diskuze, zda je či není tenhle a onen kvalitní.

Ale sleduje je v mnoha případech několikrát více lidí než ty, kritiky pojmenovávané jako kvalitní. U nich se mnohdy jedná o nepopulární témata nebo se prostě v určité době nemají šanci více prosadit.

Kvalita určitě souvisí i s módou a s dobou, ve které se daná věc hodnotí. Co myslíte, zhodnotili by antičtí Řekové a Římané dnešní literaturu jako kvalitní? Myslím, že by nás nepřekvapilo, kdyby zcela překopali náš žebříček hodnot a vybrali úplně jiné „kvalitní” věci, než bychom čekali.

Osobně si myslím, že „kvalita” by měla být dána z určité míry i úspěšností. Vždyť co je vlastně „kvalitní”? Když to má být kniha, pak by se jednoznačně měla číst, a ne zahnívat v nějakém malém zapadlém antikvariátu s oslavnou ódou na svou „kvalitu”.

Jak už jsem řekl, lidé se dělí na skupiny. Nikdy nepanuje zcela jednotný názor. A i na tohle by měl být u opravdu „kvalitního” díla brán zřetel. Jen proto, že mám rád akční filmy, neměl bych automaticky označit všechny ostatní žánry za „nekvalitní”.

Kvalita by určitě neměla být v rukou malé skupinky kritiků, kteří se budou řídit dle nějakého pevně stanoveného, předem určeného řádu.

Protože život je plný změn a na věc, jež se nám zdá zprvu „nekvalitní”, můžeme po určitém sledu okolností změnit názor.
To se mi líbí Sdílet na Facebooku

Úvahy

»

Různé

| Délka: 1901 znaků | Posláno: 137x | Známka: 2,27 od 73 lidí | ID: 2365 | Filtr obsahu: není | Stav: zveřejněné
POSLAT NA E-MAIL VODAFONE T-MOBILE O2 SLOVENSKO OHODNOCENO
To se mi líbí Sdílet na Facebooku
Web používá cookies. OK Info