Zábavné texty
 
Kategorie
Přidáno: 26. 12. 2009 - 23:04
REDMOND, WA - V akci, kterou CEO Bill Gates označil za „nepříjemný, leč nutný krok k ochraně našeho intelektuálního vlastnictví před krádeží a vykořisťováním konkurencí”, Microsoft Corporation v pondělí patentoval čísla jedna a nula.

Rivalům Microsoftu tento patent zabraňuje ve výrobě či prodeji výrobků obsahujících nuly nebo jedničky - základní matematické stavební kameny všech programovacích jazyků a programů - ledaže by platili softwarovému gigantu licenční poplatek 10 centů za každou užitou číslici.

„Microsoft používá binární systém jedniček a nul od svého založení v roce 1975,” řekl Gates reportérům. „Po léta jsme v zájmu celkového ozdravení počítačového průmyslu dovolovali volné a nespoutané užívání naší firemní číselné soustavy. Měnící se tržní podmínky a převládající dravčí praktiky některých našich konkurentů nám neponechávají jinou možnost než požadovat kompenzaci za užívání našich číslovek.”

Řada důležitých firem v Silicon Valley, včetně Apple Computer, Netscape a Sun Microsystems prohlásila, že zpochybní patent Microsoftu jako monopolistický a bránící zdravé konkurenci, tvrdíc, že licenční poplatek 10 centů za číslici by je okamžitě přivedl k bankrotu.

„Zatímco formálně je Java komplexní systém algoritmů tvořících na platformě nezávislé programovací prostředí, ve svém jádru není ničím jiným než řetězcem miliard jedniček a nul,” řekl CEO Sun Microsystem Scott McNealy, jehož firma vytvořila programovací prostředí Java užívané v mnoha internetových aplikacích. „Licenční poplatky, jež bychom museli platit Microsoftu každý den, by přibližně 327000krát převýšily celkové jmění naší firmy.”

„Jestli tento patent obstojí u federálního soudu, Apple nebude mít jinou volbu než přejít k analogové technice,” prohlásil přechodný CEO Apple Steve Jobs, „a mám vážné pochybnosti, zda by tato firma mohla zůstat konkurenceschopná, kdyby prodávala šlapací počítače se software dodávaným na vinylových LP deskách.”

V odpověď na patent Microsoftu začaly mnohé společnosti radikálně měnit své výrobní linky: výrobce databází Oracle zahájil nouzový program vývoje „kuličkového počítadla pro příští milenium”. Novell, jehož přenosové a síťové systémy rovněž podléhají licenčním poplatkům Microsoftu, pracuje s předními trenéry zvířat na systému pro přenos zpráv založeném na šimpanzích. Hewlett-Packard vyvíjí revoluční parní tiskárnu.

Navzdory hromadícím se protestům, Gates udržuje své pozice a tvrdí, že jedničky a nuly jsou neoddiskutovatelným vlastnictvím Microsoftu.

„Budeme striktně vyžadovat přísné dodržování podmínek patentu na tato čísla, neboť jsou legálně naše,” prohlásil Gates. „V obrovských historických archivech Microsoftu jsou sanskrtové tabulky z roku 1800 před Kristem, zjevně zobrazující jedničky a symbol známý jako ’suna’, neboli nic.

Rovněž vlastníme: papyrové svitky psané samotným Pythagorem, v nichž vysvětluje myšlenku singulární notace, neboli ’jedničky’; rané traktáty Mohammeda ibn Musa al Kwarizimi, ozřejmující koncept al-šifr, neboli ’číslice’; originální matematické manuskripty od Heisenberga, Einsteina a Plancka; podepsané první vydání Jsoucna a Nicoty od Jean-Paul Sartra. Pakliže to bude zapotřebí, Microsoft nebude mít potíže dokázat ministerstvu spravedlnosti či komukoliv jinému, že vlastníme práva na tato čísla.”

Gates dodal: „Rovněž má výplata obsahuje mnoho nul. Jsem nejbohatší člověk na světě.”

Podle odborníků je plný dopad patentu na jedničku a nulu teprve na obzoru.

„Jelikož všechna celá a přirozená čísla jsou odvozena z jedničky a nuly, Microsoft by mohl, prostřednictvím rozšíření patentu, nárokovat vlastnictví celé matematiky a logických soustav, včetně euklidovské geometrie, kladky a páky, přitažlivosti a základních Newtonových zákonů pohybu, jakož i konceptu existence a neexistence,” řekl J. Edmund Lattimore, profesor teoretické matematiky na Yaleské univerzitě. „Jinými slovy, víceméně všeho.”

Lattimore déle řekl, že jedinými matematickými výtvory, na které Microsoft nemůže nárokovat vlastnictví, jsou nekonečno a iracionální čísla jako třeba pí. Očekává se, že právníci Microsoftu budou nárokovat zástavní právo na nekonečno a pí ještě tento týden.

Microsoft dosud neoznámil, zdali bude účtovat uživatelský poplatek jednotlivcům, kteří se rozhodnou provozovat natolik matematicky definované pohyby, jako jsou třeba chůze, strečink nebo usmívání se.

V projevu odvysílaném v přímém přenosu k miliardám lidí po celé zeměkouli toto pondělí, Gates vyjádřil přesvědčení, že tato poslední akce jeho firmy bude v konečném důsledku přínosem pro celé lidstvo.

„Chápejte to jako partnerství,” řekl Gates. „Tak jako jedničky a nuly samotného binárního kódu, my všichni musíme spolupracovat, abychom naplnili příslib počítačové revoluce a učinili jej realitou. Jako nejbohatší, nejmocnější softwarová společnost na světě, Microsoft je číslo jedna. A vy, miliony spotřebitelů, kteří užíváte naše výrobky, jste ty nuly.”
To se mi líbí Sdílet na Facebooku

Počítače

»

Různé

| Délka: 4854 znaků | Posláno: 24x | Známka: 1,90 od 21 lidí | ID: 1725 | Filtr obsahu: není | Stav: zveřejněné
POSLAT NA E-MAIL VODAFONE T-MOBILE O2 SLOVENSKO OHODNOCENO
To se mi líbí Sdílet na Facebooku
Web používá cookies. OK Info